Choć wydaje się to w XXI wieku mało prawdopodobne, co roku w Polsce co najmniej kilka wilczych szczeniąt jest zabieranych przez ludzi z lasu do domu. Czynią to osoby nierozumiejące, że to nie tylko niezgodne z prawem, ale też bardzo szkodliwe, bo szczenię przetrzymywane przez kilka tygodni, a co gorsza wychowywane przez dłuższy czas przez człowieka jest skazane na niewolę do końca życia. Deklarowane dobre intencje, na przykład chęć pomocy „zagubionemu” lub „odrzuconemu” malcowi, nikogo nie usprawiedliwia.
Są też osoby chcące zarobić na sprzedaży oswojonych wilków lub wyhodowanych przez siebie mieszańców wilków i psów. Takie zabrane ze środowiska naturalnego szczenięta po podrośnięciu stają się kłopotliwe, trudne do utrzymania i prędzej czy później uciekają lub wypuszczane są celowo na wolność. W konsekwencji do lasu trafiają młode wilki, które nie są w stanie w nim przetrwać. Nie radzą sobie z polowaniem na dzikie zwierzęta, nie przyłączają się do dzikich wilków, a ludzi traktują jak przedstawicieli własnego gatunku. Kręcą się przy zabudowaniach i tam szukają jadalnych odpadków, polują na psy i koty, zwierzęta gospodarskie, wchodzą w ostry konflikt z mieszkańcami wsi, w ekstremalnych przypadkach może dojść do pokąsania ludzi. Gdy konflikt osiąga dramatyczne apogeum, takie wilki otrzymują wyrok śmierci i są odstrzeliwane w oparciu o decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Czerwiec i lipiec to miesiące krytyczne, gdy wilcze szczenięta trafiają w ręce ludzi, bo są coraz bardziej aktywne. Niektóre, szczególnie te o zacięciu eksploracyjnym, oddalają się od legowisk, piją z kałuż i bawią się na leśnych drogach. Nie oznacza to jednak, że się zagubiły i wymagają pomocy. Wilczy opiekunowie są w pobliżu, jednak z obawy przed ludźmi pozostają w ukryciu. Nie wolno takich szczeniąt pod żadnym pozorem dokarmiać w lesie ani zabierać do domu!
Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka i wydaje się, że wymaga pomocy, nigdy go nie dotykaj, nie dawaj jedzenia ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wyczerpane. Zrób mu kilka zdjęć i zaznacz to miejsce w swoim telefonie (np. w Google Maps), albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego. Natychmiast zawiadom właściwą terytorialnie Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, skontaktuj się też ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”. Specjaliści pomogą w ustaleniu sposobu postępowania.
Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, zawiadom o tym Policję, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
„Porwanymi za młodu” były między innymi wilki znane z mediów: Kazan i Wiki (programy Animals i Dzika Polska) a także Dymek (którego historię opowiedzieliśmy w dziewiątym odcinku II sezonu Las Story) oraz Harda, młoda wilczyca uwolniona z wilkiem Miko, która dla własnego dobra musiała być ponownie odłowiona, bo opuściła las i wybrała towarzystwo ludzi. Zostały one w różnym czasie pensjonariuszami Rezerwatu Pokazowego Białowieskiego Parku Narodowego.