Skip to main content

Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami

Sabina Nowak, Robert W. Mysłajek

Poradnik omawia metody zabezpieczania inwentarza przed atakami wilków: psy stróżujące, ogrodzenia, pastuchy elektryczne i fladry.

Prezentuje dobre praktyki gospodarskie minimalizujące zagrożenia dla inwentarza ze strony drapieżników i opisuje procedurę uzyskiwania odszkodowań. Zawiera również podstawowe informacje na temat ekologii wilka w Polsce.

Publikacja przeznaczona jest zarówno dla osób zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich, jak i tych, którzy skupiają się na ochronie dużych ssaków drapieżnych.

Skorzystają z niej także studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych i krajobrazowych, urzędów wojewódzkich, starostw i gmin, nadleśnictw, a także lekarze weterynarii i przyrodnicy.

Po sąsiedzku z wilkami

Sabina Nowak, Robert W. Mysłajek

Wraz ze wzrostem zasięgu występowania populacji wilka w Polsce wzrasta także prawdopodobieństwo napotkania tych drapieżników w lesie i na polach, a nawet na terenach zurbanizowanych. Wilki są zazwyczaj bardzo ostrożne, płochliwe i starają się nas unikać. To jednak bardzo inteligentne i plastyczne zwierzęta, umiejące szybko adaptować się do obecności ludzi i wykorzystywać możliwości, jakie stwarza nasza działalność, co prowadzi do wielu konfliktów. O tym, czy w środku zdominowanej przez człowieka Europy wilki pozostaną dzikie, decydujemy my, ludzie i nasze zachowania. Wszelkie pomocne rady i informacje o tym, jak unikać konfliktów z wilkami i jak z głową pomagać drapieżnikom, które wpadły tarapaty przez naszą działalność można znaleźć w naszej książce "Po sąsiedzku z wilkami" Wydanie III rozszerzone

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak – prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2022 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny