Skip to main content

Wilki nie wyją do księżyca

Wilki nie wyją do księżyca

Jak donoszą media, w najbliższy czwartek, 25 stycznia, będzie pełnia tzw. Wilczego księżyca. Jako ilustracja tego zdarzenia pojawia się, skądinąd sympatyczna, grafika wielkiego księżyca z wyjącym wilkiem.

Ponieważ prowadziliśmy badania nad rolą wycia w komunikacji wilków (link do artykułu), postanowiliśmy pospierać się z mitami i napisać po co wyją wilki. Ilustracją są filmy z fotopułapek, które radzimy oglądać z włączonym dźwiękiem.

Przed naszymi badaniami uważano, że wilki wyją głównie po to, by zaznaczyć swoją obecność i potwierdzić prawa do zajmowanego terytorium. Uznawano, że wycie jest przede wszystkim dźwiękowym komunikatem o treści: „Ten teren jest nasz i trzymaj się od niego z daleka” skierowanym do sąsiednich grup rodzinnych lub samotnych wilków - intruzów. Tymczasem badania prowadzone w Puszczy Białowieskiej wykazały, że tylko sporadycznie (w 2% przypadków) wyły do siebie sąsiednie grupy rodzinne. Dość rzadko wilki wyły także po udanym polowaniu.

Natomiast najważniejszą funkcją wycia jest komunikacja pomiędzy członkami grupy rodzinnej. Stanowi ona blisko 90% wokalnej aktywności tych drapieżników. Z tego ponad połowa to komunikacja pomiędzy wilkami w obrębie rodziny, gdy wyją po to, by zlokalizować się w lesie i spotkać po polowaniu (zwróćcie uwagę na nocną część załączonego filmu). Także szczenięta i ich opiekunowie przebywający w pobliżu nory często komunikują się z resztą grupy będącą właśnie na łowach, by np. zasygnalizować grożące im niebezpieczeństwo lub głód. W wielu przypadkach powracający łowcy nawołują szczenięta, żeby je odnaleźć i nakarmić (to dzienna część naszego filmu). Wilki chętnie też wyją tuż przed wyruszeniem na polowanie, co nasuwa skojarzenia z pieśnią bojową. Drapieżniki wyją także po spotkaniu się wszystkich członków rodziny, co jest częścią rytuału powitalnego.

Największe natężenie aktywności wokalnej obserwuje się latem, w okresie intensywnej opieki nad szczeniętami. Jak łatwo się domyślić, wilki zazwyczaj wyją w nocy, a szczególnie często w jej pierwszej połowie, czyli od zmierzchu do północy. Zbiega się to z okresem ich największej aktywności łowieckiej, gdy cała grupa lub jej część opuszcza miejsce dziennego odpoczynku, wyruszając na polowanie. Nie znaleźliśmy żadnego potwierdzenia dla popularnego mitu, że pełnia księżyca prowokuje wilki do wycia.

Jeśli spojrzeć na wycie z naszej ludzkiej perspektywy, można je przyrównać do korzystania z telefonu komórkowego z opcją darmowych rozmów z kilkoma wybranymi numerami. Używa się go, by spotkać się z rodziną, sprawdzić, czy potomstwo jest bezpieczne, przywołać je na obiad lub umówić się z krewnymi na wspólne wyjście do restauracji. Rzadko natomiast wykorzystuje, by nawymyślać sąsiadom lub oddzwonić do nieznajomego, bo koszty takich połączeń mogą być wysokie. W przypadku wilków mogłoby to oznaczać narażenie się na ryzykowną potyczkę z większą i silniejszą grupą sąsiadów – czego dla dobra całej rodziny zazwyczaj się unika.

 

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak – prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2022 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny