Skip to main content

Wilk Luty - uratowany z wnyków

Luty zaczął się kolejną akcją ratunkową. Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego poinformowali nas o odnalezieniu wilka uwięzionego we wnykach w lesie łęgowym na brzegu Wisły, koło wsi Kromnów (gmina Brochów, powiat sochaczewski). Na miejsce udał się nasz zespół – Sabina Nowak, Robert Mysłajek, Michał Figura, Kinga Stępniak i Iga Kwiatkowska. Akcja uwalniania przebiegła sprawnie. Szczegółowe oględziny pokazały, że ten dwuletni samiec, pomimo iż jego szyja tkwiła w pętli, z której rozpaczliwie próbował się wyswobodzić, nie odniósł żadnych obrażeń i może od razu powrócić do środowiska naturalnego. Wilk otrzymał imię Luty, na cześć miesiąca, w którym odbywają się wilcze gody, a na niebie pojawia się wilczy księżyc. Przed uwolnieniem pobraliśmy materiał do badań genetycznych i wyposażyliśmy go w obrożę telemetryczną GPS-GSM, z modułem VHF. Dzięki niej będzie można śledzić jego dalsze losy i reagować, gdyby znów wpadł w tarapaty. Obroża ma zamek, który za dwa lata zwolni urządzenie z szyi Lutego. Dane z obroży oraz badania genetyczne, przeprowadzone w laboratorium Zakładu Ekologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, pozwolą ustalić czy drapieżnik należy do wilczej rodziny w Puszczy Kampinoskiej, czy też jest w trakcie dyspersji i poszukuje terenu do osiedlenia się. Luty to już drugi wilk ocalony w Puszczy Kampinoskiej, dzięki współpracy Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Kampinoskiego PN. Pierwszym był młody samiec Kampinos potrącony przez samochód na obrzeżach Kampinoskiego PN w 2017 roku. Kampinos po uwolnieniu zawędrował aż do Lasów Milickich, tam założył grupę rodzinną i wychował potomstwo. Za współpracę przy ratowaniu Lutego dziękujemy pracownikom Kampinoskiego PN Jarosławowi Kusiakowi i Adamowi Olszewskiemu. Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim darczyńcom, a także osobom przekazującym 1% Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk” – to dzięki Wam mamy środki na takie działania. Akcja została przeprowadzona w oparciu o zezwolenie wydane przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Za współpracę przy ratowaniu Lutego dziękujemy pracownikom Kampinoskiego PN . Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim darczyńcom, szczególnie sieci sklepów Biedronka oraz PTOP Salamandra za znaczące wsparcie, a także prywatnym osobom przekazującym 1% Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk” – to dzięki Wam mamy środki na takie działania.

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak – prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2022 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny