Wilk z Austrii osiedlił się w Polsce


Kraj związkowy Dolna Austria, Austriackie Siły Zbrojne oraz Instytut Badań nad Dzikimi Zwierzętami Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu prowadzą projekt badań nad ekologią wilka. Jednym z jego celów jest poznanie dyspersji tych drapieżników z Austrii do sąsiednich krajów.

W ramach projektu, w regionie Waldviertel, położonym w północno-zachodniej części Dolnej Austrii, 24 kwietnia 2021 roku odłowiono i wyposażono w obrożę telemetryczną z modułem GPS młodego samca wilka. Wilk nie pozostał jednak w Waldviertel zbyt długo. Już 30 kwietnia, zaledwie tydzień po odłowie, rozpoczął wędrówkę na północ. Wpierw przekroczył granicę z Czechami, ominął Brno i Ołomuniec trzymając się z dala od siedzib ludzkich i odpoczywając w lasach. Po drodze przekroczył kilka dróg szybkiego ruchu. W końcu, niedaleko czeskiego Karniowa, przedostał się do Polski. Stąd podążył na północny-wschód ominął Racibórz i ponownie skierował się na północ. Po pokonaniu 250 km w 19 dni w połowie maja dotarł do Lasów Lublinieckich, osiedlając się w zachodniej części tego kompleksu leśnego, pomiędzy Strzelcami Opolskimi i Lublińcem.

W Polsce jego monitoringiem zajęli się eksperci z Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Zakładu Ekologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy śledzą wilka przy pomocy fotopułapek. Badania potwierdziły, że wilk jest od kilku miesięcy z samicą, oboje intensywnie znakują teren. Obecnie trwa okres godowy u wilków istnieje więc nadzieja, że założą nową grupę rodzinną.

Kontakt

dr hab. Sabina Pierużek-Nowak – prezes
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
+48 606 110 046

Śledź nas


© 2022 Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”. All rights Reserved.   Powered by Indico.pl / mapa witryny